خبرآمد
جمعه 24 فروردین

اجرای طرح سرشماری حیات وحش ارسباران

امتیاز شما به این خبر
5/5

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: سرشماری حیات وحش پارک ملی و منطقه حفاظت شده ارسباران به همت ۱۲ گروه عملیاتی اجرا شد.

آقای اشتری در بازدید از پارک ملی و منطقه حفاظت شده ارسباران با اشاره به ضرورت سرشماری حیات وحش برای اجرای تحلیل‌های کیفی و کمی از وضعیت زیستگاه‌های استان آذربایجان شرقی گفت: سرشماری حیات وحش این مناطق در مدت سه شبانه روز اجرا شد.

وی اظهار کرد: گروه‌های عملیاتی در سه محور «دارآغزی»، «آنزا» و «وینق» به سرشماری گونه‌های کل و بز به عنوان حیات وحش هدف و سایر پستانداران بزرگ جثه مانند خرس، پلنگ، گرگ، روباه، گربه وحشی، شغال و خرگوش مورد مشاهده در این مناطق اقدام کردند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت: مقایسه میانگین جمعیت حیات وحش هدف در دوره‌های بلندمدت و کوتاه مدت، کارشناسان محیط زیست را از چالش‌ها و ظرفیت‌های زیستگاه‌های حیات وحش آگاه می‌کند.

آقای اشتری ادامه داد: برآورد جمعیت، اطلاع از وضعیت زاد و ولد و مرگ و میر، بررسی عوامل تهدید و نقاط قوت مناطق برای به کارگیری در سیاست گذاری و مدیریت وحوش شاخص مناطق تحت مدیریت از جمله قوچ میش، کل و بز از اهداف اصلی اجرای طرح سرشماری حیات وحش است.

وی یادآوری کرد: سرشماری به صورت پیمایشی و با استفاده از دستگاه GPS در مسیر‌های تثبیت شده انجام شد و آمار هر مسیر با آمار مسیر سال‌های قبل مقایسه شده و علل و عوامل تغییرات جمعیتی در هر مسیر مورد تحلیل قرار می‌گیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: منطقه حفاظت شده ارسباران با وسعت ۸۶ هزار و ۴۳۷ هکتار در شهرستان‌های کلیبر و خداآفرین قرار دارد و از سال ۱۳۴۶ به عنوان منطقه ممنوعه شکار و در سال ۱۳۵۲ به عنوان منطقه حفاظت شده ارسباران و از سال ۱۳۵۵ به عنوان ذخیرگاه زیست کُره تحت مدیریت قرار گرفته و بخش مرکزی آن با وسعت ۹ هزار هکتار در سال ۱۳۹۱ به پارک ملی ارتقا یافت.

آقای اشتری افزود: منطقه حفاظت شده ارسباران دارای تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری و زیستگاه‌های جنگلی منحصر به فرد بوده و در حدود یک هزار و ۷۳ گونه گیاهی و ۳۲۰ گونه جانوری، ۲۱۵ گونه پرنده، ۲۹ گونه خزنده، پنج گونه دوزیست، ۴۸ گونه پستاندار و ۱۷ گونه ماهی در آن وجود دارد.

وی ادامه داد: مناطق حفاظت شده ارسباران، سهند، کاغذکنان و پناهگاه حیات وحش کیامکی، پارک ملی ارسباران و سهند جزو مناطق هدف سرشماری حیات وحش استان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *