خبرآمد
دوشنبه 1 مرداد

بررسی زمینه های همکاری بنیاد و جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی

امتیاز شما به این خبر
5/5

در دیدار مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان شرقی و سرپرست سازمان جهاددانشگاهی استان زمینه های همکاری متقابل مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

تبیین اشتراکاتِ 2 مولود انقلاب
به گزارش ایثار آذربایجان شرقی، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان شرقی در این دیدار که بعدازظهر امروز، شنبه و در حاشیۀ بازدید از دفتر خبرگزاری ایسنا (مؤسسه فرهنگی – خبری جهاددانشگاهی) انجام شد، گفت: جهاددانشگاهی و بنیاد شهید و امور ایثارگران، هر دو مولودهای انقلاب اسلامی هستند ضمن اینکه هر دو نهاد، جزو نهادهای فرهنگی به حساب می آیند که همین اشتراکات می تواند زمینه ساز همکاری های متقابل باشد.
 
«جابر ابوالفتح زاده» به فرمان مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در خصوص «جهاد تبیین» اشاره کرد و با طرح این مطلب که تشریح ایثارگری های ایثارگرانِ معظم مصداق جهاد تبیین است، اظهار کرد: این که فداکاری ها، رشادت ها و از جان گذشتگی های شهدای والامقام و سایر ایثارگران معظم بخوبی تشریح شود، موضوعی است که هجمه های اخیر رسانه ای و فرهنگیِ دشمنان علیه کشورمان، ضرورت آن را یکبار دیگر به اثبات رساند.
 
وی همچنین با اشاره به اجرای برنامۀ دیدار مسئولان با خانواده های معظم شهدا و ایثارگران معزّز در قالب طرح «سپاس»، از مسئولان سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی خواست با مشارکت در انجام مطلوب آن، یاریگر بنیاد شهید و امور ایثارگران استان باشند.
 
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان شرقی ادامه داد: از آنجا که بنیاد، متولی امور جامعۀ ایثارگری است، با این مطالبۀ بحق مواجه است که آرمان ها و راه شهدا و ایثارگران عزیز حفظ و ترویج شود و حوادثی که تحقق این مهم را تهدید می کند، موجب آزرده خاطرشدن جامعۀ ایثارگری می شود؛ بر همین اساس از جهاددانشگاهی که دارای بازوهای قدرتمند رسانه ای است، انتظار می رود به بنیاد شهید و امور ایثارگران در حفظ و اشاعۀ این فرهنگ ارزشمند و غنی کمک کند.
 
ابوالفتح زاده افزود: ما در دورۀ مدیریت جدید بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان شرقی تلاش کرده ایم تا تمرکززدایی را در سرلوحۀ فعالیت هایمان قرار دهیم و به همین خاطر طراحی و اجرای برنامه های فرهنگی را مختص مرکز استان نمی دانیم چون معتقدیم در برابر آحاد ایثارگران معظم که در اقصی نقاط استان سکونت دارند، مسئول هستیم.
 
وی با اشاره به تاسیس خبرگزاری ایسنا در 16 آذر 1378، و تبریک شروع بیست و چهارمین سال فعالیت این رسانه گفت: جا دارد یاد دانشجویان شهیدِ واقعۀ 16 آذر سال1332 به نام های «مهدی (آذر) شریعت رضوی»، «مصطفی بزرگ نیا» و «احمد قندچی» که در اعتراض به ورود «ریچارد نیکسون» معاون رئیس جمهور وقت آمریکا (آیزنهاور) و اعتراض به کودتای 28 مرداد1332 به فیض شهادت نائل شدند را گرامی بداریم که از آن روز به بعد، 16 آذر، روز دانشجو نامیده شد.
 
ابوالفتح زاده یادآوری کرد: خاطرۀ شهدای ایسنا خبرنگار شهید «اسماعیل عمرانی» و عکّاس شهید «محمدحسن قریب» که در 15 آذر 1384 در جریان پوشش خبری رزمایش نظامی منطقه چابهار در اثر سقوط هواپیمای سی130 به فیض شهادت نائل شدند را نیز گرامی می داریم و به روان پاکشان سلام و درود می فرستیم.
 
آبیاری نهال جهاددانشگاهی با خون شهدا
«علی اصغر فاتحی فر» سرپرست سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی نیز در این دیدار پس از خوشامدگویی، به بیان تاریخچۀ شکل گیری و فعالیت های جهاددانشگاهی پرداخت و گفت: بنیۀ این نهاد که یکی از مولودهای انقلاب به حساب می آید، با ایثار و شهادت بنیانگذاری و نهال آن با خون شهدای والامقام آبیاری شده است.
 
وی توضیح داد: جهاددانشگاهی در سال 1359 به دستور حضرت امام خمینی(ره) تشکیل شد و دانشجویان سراسر کشور مصمم به فعالیت در این نهاد شدند و همزمان، دانشجویان دانشگاه تبریز فعالیت در جهاددانشگاهی را به ویژه در حوزه های فرهنگی و تحقیقاتی آغاز کردند.
 
فاتحی فر عنوان کرد: جهادگرانِ دانشگاهی آذربایجان شرقی در دوران دفاع مقدس مشغول تهیۀ خمپاره در محل کارگاه دانشکده فنی دانشگاه تبریز بودند که مورد رصد دشمنِ بعثی قرار گرفتند و در جریان بمباران۲۷ دی سال ۶۵، تعداد ۲۲ نفر از دانشجویان و جهادگران، شهید و 8 نفر دیگر نیز به درجه جانبازی نائل شدند.
 
وی با بیان اینکه نام جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی و دانشگاه تبریز با یاد و خاطرۀ شهدای 27 دی 65 آمیخته شده است، گفت: برای گرمیداشت مقام این شهدای والامقام، در نظر داریم طی دو هفتۀ منتهی به سالروز شهادت این شهیدان، در استفاده از ظرفیت خبرگزاری های ایسنا و ایکنا، جریان سازیِ گسترده ای داشته باشیم که در ایفای شایستۀ این تحرّک رسانه ای به کمک بنیاد شهید و امور ایثارگران استان نیازمندیم.
 
سرپرست جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی همچنین با ابراز این عقیده که غفلت های فراوانی در حوزه فرهنگی داشته ایم، افزود: امروز در بحث سواد رسانه‌ای مشکل اساسی داریم و به همین خاطر جهاددانشگاهی استان به نمایندۀ محترم ولی فقیه در آذربایجان شرقی و رئیس شورای فرهنگ عمومی استان پیشنهادی در قالب طرح ارتقای سواد رسانه ای دانشجویان و دانش آموزان ارائه داده است که در صورت تصویب در آن شورا ضمن تولید محتوای مفید، به تربیت مدرسان سواد رسانه ای جهت تدریس در مدارس و دانشگاه ها خواهد پرداخت.
 
فاتحی‌فر در بخش دیگری از این نشست به توانمندی های جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی در حوزه های مختلف اشاره و عنوان کرد: وجود و فعالیت مرکز افکارسنجی دانشجویان(ایسپا) در کنار خبرگزاری های ایسنا و ایکنا، دارا بودن زیرساخت های گسترده در حوزه آموزش های بلندمدت و کوتاه مدت، فعالیت پژوهشکده توسعه و برنامه ریزی و ثبت عملیاتِ موفقیت آمیزِ طراحی و اجرای نیروگاه های انرژی خورشیدی توسط معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی استان، ظرفیت عظیمی را برای این نهاد انقلابی جهت ارائه خدمات متنوع آموزشی، فرهنگی و تحقیقاتی در استان ایجاد کرده است.
 
فاتحی فر ابراز اطمینان کرد، دیدار مدیران بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان شرقی به ویژه جانبازانِ سرافرازِ 70درصدِ حاضر در ترکیب این هیات، مایۀ خیر و برکتِ فعالیت های سازمان جهاددانشگاهی استان خواهد شد.
 
وی تاکید کرد: مادامی که در این کشور فرهنگ ایثار و شهادت حاکم باشد، هیچ خطری کیان آن را تهدید نمی کند و لذا ما در سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی از هیچ تلاشی برای ترویج و توسعۀ فرهنگ ایثار و شهادت دریغ نخواهیم کرد.
  
در این دیدار، مدیران و مشاوران مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان شرقی و همچنین معاونان سازمان جهاددانشگاهی استان در سخنان جداگانه ای به طرح نقطه نظرات و دیدگاه های خود پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *