خبرآمد اخبار کلیبر خبر آمد
جمعه 10 آذر

از فیسالیس‌های گرمسیری تا انجیرهای نیمه گرمسیری هوراند

امتیاز شما به این خبر
5/5

برداشت 1100 تن محصول انجیر در استان آذربایجان شرقی

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی از برداشت 1100 تن محصول انجیر در سال 1401 در استان آذربایجان شرقی خبر داد.

محمدباقر بی پروا در گفتگو با خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، با بیان اینکه انجیر میوه مناطق نیمه گرمسیری است گفت: به همان اندازه که درخت انجیر به گرمای زیاد مقاوم است نسبت به سرما مخصوصاً در دوره جوانی حساس است.

وی با بیان اینکه حدود 0.2  درصد از سطح باغات انجیر کشور در استان آذربایجان شرقی واقع است گفت: سطح زیر کشت انجیر در استان 135 هکتار می باشد که 130 هکتار از این باغات بارور و 5 هکتار نیز غیر بارور است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه باغات انجیر استان عمدتاً در سطح  شهرستانهای جلفا، خداآفرین، میانه، هوراند و مرند پراکنده است افزود: سطح باغات انجیر شهرستان جلفا 106 هکتار است و قریب به 80درصد از سطح باغات و 85 درصد از محصول انجیر تولیدی استان مربوط به این شهرستان می باشد  شهرستانهای خداآفرین و میانه با 8 هکتار سطح زیر کشت، حائز رتبه های بعدی هستند.

وی ادامه داد: عمده ارقام انجیر استان  را ارقام بنفشه، آق بی دانه ( سفید بی دانه) ، سیاه و سفید تشکیل داده است.

بی پروا با بیان اینکه میزان محصول انجیر تولیدی سالانه استان 1100  تن می باشد گفت: محصول انجیر به صورت خشک، تازه خوری ، شربت انجیر،  مربا، مارمالاد ، کمپوت و پوره ، قابل مصرف است. 

سید رضا تاج الدینی در گفتگو با خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، افزود: با وجود آنکه در بیشتر مناطق شهرستان هوراند مه غلیظ حاکم است و در بعضی از مناطق شاهد بارش برف بودیم، اما در منطقه گرمسیر چایپاره این شهرستان، برداشت فیسالیس (گیلاس زمینی) آغاز شده است و طبق برآورد کارشناسان جهاد کشاورزی پیش بینی می‌شود امسال ۲۰ تن از این محصول در این شهرستان برداشت و در بازار عرضه شود.

فیسالیس‌های هوراند روانه بازار شد

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان هوراند از آغاز برداشت نخستین محصول استوایی فیسالیس در مزارع شهرستان هوراند خبر داد.

سید رضا تاج الدینی در گفتگو با خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی،  افزود: با وجود آنکه در بیشتر مناطق شهرستان هوراند مه غلیظ حاکم است و در بعضی از مناطق شاهد بارش برف بودیم، اما در منطقه گرمسیر چایپاره این شهرستان، برداشت فیسالیس (گیلاس زمینی) آغاز شده است و طبق برآورد کارشناسان جهاد کشاورزی پیش بینی می‌شود امسال ۲۰ تن از این محصول در این شهرستان برداشت و در بازار عرضه شود.

وی ادامه داد: فیسالیس یا گیلاس زمینی از دسته میوه های استوایی دارای رنگ نارنجی است که در کاهش فشار خون، افزایش لاغری، بهبود سلامت چشم و سم زدایی کبد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تاج الدینی افزود: گونه توت طلایی این میوه عطر بسیار خوبی دارد و اندازه‌ای مانند گوجه گیلاسی دارد. این گونه در شرایط گرم و مرطوب رشد می‌کند. منبع:ایانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *